Who's Online

We have 32 guests and no members online

Grand Blanc Weather

2017 16U Cruthers

Head Coach: Greg Cruthers      Assistant Coach: Bob Kukla
 Assistant Coach: Mike Ovadek
2017 16u firestix cruthers

Roster

# Name School Positions Grad
2 Briar Kukla Bay City Central HS 2B, SS 2018
6  Faith Howe Beaverton HS P, 1B 2018
7 Marissa Cilluffo Eisenhower HS OF 2018
9  Jenna Gilbert Clio HS OF 2018
12 Victoria Hyde Corunna HS 3B, C, Util 2018
16 Ally Cumming Lambton Central Collegiate VI - Alvinston, Ontario OF 2018
17  Kaitlin Johnson Jenison HS P, IF, OF 2018
20 Leah Ash Fowlerville HS P 2019
22 Jessie Beadle Portage Northern HS C, 1B, OF 2018
24 Emilie Bower Croswell-Lexington HS SS, 2B, OF 2019
27 Brianna Hair Bay City Central HS OF 2019
31 Natalie Ovadek Powers Catholic HS 1B, OF 2018
99 Kaira Schafrick Stoney Creek HS OF 2018

Schedule

Date Tournament Results
  Fall Schedule  
 Sept 24-25
Lou Berliner Park - Columbus, OH
2-3 
Oct 1-2
Veterans Memorial Park - Nashville, TN
Finalist
Awarded National Bid 
Oct 9
Scrimmage/Practice
18U Babcock, 16U Cruthers & 16U Wright
Swartz Creek Varsity Field
 
Oct 16
Scrimmage/Practice
18U Babcock, 16U Cruthers & 16U Wright
Swartz Creek Varsity Field
 
Oct 23 TBD / Practice  
Oct 28-30
Deaconess Sports Complex - Evansville, IN
Champions 
     
   Summer Schedule  
June 15-18
Canton Softball Center - Canton, MI
Pool Play
*Thu 6pm Field #10 vs Pittsburgh RIOT
*Thu 9pm Field #10 vs Adrian Lookouts - Bozyk
*Fri 3:30pm Field #7 vs Grand Rapids Blaze - Blue
Runner-up
(Championship Bracket)
June 22-24
Elkhart, IN  (Riverview Park)
(Thursday - Saturday  &  Wednesday Camp)
Pool Play
*Thu 8:30am Riverview Park #1 vs Mystique
*Thu 1:15pm Riverview Park #3 vs Indiana Gators Elite
*Thu Evening or Friday Morning 3rd Pool Game TBD
 Bracket Play begins Friday
 
June 29 -
July 2
Grand Park - Greater Indianapolis Area, IN
Pool Play
*Thu 2pm Field #16 vs Silver Hawks - Russell/Dennison
*Fri 9:30am Field #23 vs LIDS Indiana Dreams - Greene
*Fri 3:30pm Field #15 vs Ohio Lady Lasers Silver 01
*Sat 8am Field #22 vs Ohio Hawks - Ball
*Sat 2pm Field #14 vs Indiana Prospects - Benefiel
*Sat 6:30pm Field #24 vs Ohio Classics 01
Bracket Play is Sunday Only
 
July 7-9
Grand Blanc, MI
Pool Play
*Fri 2:40pm Field 9 vs London Lightning - Ontario
*Fri 6pm Field 5 vs Ohio Hawks - Buelow
*Fri 7:40pm Field 5 vs Motor City Hit Dogs - Wodowski
*Sat 9:40am Field 2 vs Downriver Diamonds
*Bracket Play begins Saturday
 
July 10-16
Kansas City, MO
Pool Play Begins Tuesday Morning
 
Bracket Play Begins Wednesday Afternoon
 
July 20-23
Byron Center, MI
Pool Play
*Thu 9:30am Whistlestop Park SE #1 vs Elite - Smart
*Thu 2pm Whistlestop Park SE #4 vs Oakland Cobras - Calnen
*Fri 2pm Bicentennial Park #2 vs Lightning - Albring
*Fri 5pm Whistlestop Park NW #4 vs Downriver Diamonds - Harrison
Bracket Play begins Saturday
 
July 25-30  
     
 
2017 16u cruthers runner up compuware
 2017 16u cruthers topguntitan champs
2017 16u cruthers nashville finalist
Nashville USSSA Elite Select National Qualifier - Runner Up - Earned Berth for World Fastpitch Championship